When
Tuesday, June 12, 2018 to Thursday, June 14, 2018
Agenda

Monday, June 11         

1 pm      
Youth Delegation Orientation

2-6 pm      
Cokesbury Ministry Resource Center – Foundry, Oconee 2

2-6 pm      
UMCOR Trailer – Foundry Parking Lot

3-6 pm       
On-Site Registration/Payment Stations
 

Tuesday, June 12

7:30-10:30 am
Quest Diagnostics – Oak Room

7 am
Bishop’s Breakfast for Tuesday’s presenters – Parthenon 1

7 am-5 pm     
Prayer Room/Prayer Labyrinth – Empire

7 am-2 pm  
Concessions open – Atrium

7:30 am       
Service of Holy Communion – Empire

8 am – 5 pm  
Cokesbury Ministry Resource Center – Foundry, Oconee 

8 am       
On-Site Registration/Payment stations continue
Laity – Cypress
Clergy – Ligotti Hall 1
 
9 am       
Newcomer Orientation to Classic Center – Grand Hall 3

10 am     
Laity Break-out Sessions/Drop-in Visits
Leadership UMC – Grand Hall 5
Scouting – Grand Hall 7-8 Pre-Function
UMW – demo UMCOR kit – Grand Hall 4            

10 am     
Clergy Executive Session – Theatre     

2-5 pm       
Blood Drive – Athena GH

1:45 pm
Pre-Service Music – Grand Hall

*2 pm     
Session One – Grand Hall 
Opening Worship – Service of Word 
Opening of Conference – Grand Hall  
Call to Order – 152nd Session – Bishop Sue Haupert-Johnson
Reports and Presentations
Bishop’s Prayer and Blessing of Global Missions US-2 Candidates

5:15 pm
Adjournment 

No Evening Session
 

Wednesday, June 13

6-9:30 am  
Quest Diagnostics – Oak Room

6:30 am
5K Fun Run – sponsored by Conference Council on Youth Ministries 

7 am  
Bishop’s Breakfast for Wednesday’s presenters – Parthenon 1

7 am-6 pm
Prayer Room & Prayer Labyrinth– Empire

7:30 am
Rehearsal for Ordination/Commissioning/Licensure Service - Theatre

7:30 am        
Service of Holy Communion – Empire                             

7:30 am-4 pm   
Concessions open – Atrium

7:30 – 6 pm
Displays – Foundry Building

8 am
On-Site Registration continue

8 am-6 pm
Cokesbury Ministry Resource Center – Foundry – Oconee 2

8:15 am
Gathering Music – Grand Hall

*8:30 am
Session Two – Grand Hall 
Clergy and Lay members seated separately for distribution of voting devices
Call to Order – Bishop Sue Haupert-Johnson
Prayer
Electronic Voting orientation 
Reports and Presentations
Historic Examination for Admission into Full Connection 
Passing the Mantle Liturgy 
Recognition of Retirees

12:15 pm     
Adjournment 
                    
12-5 pm
Blood Drive – Grand Hall 1

1:45 pm       
Gathering

*2  pm
Session Three – Grand Hall 
Service of Remembrance    
ASL Interpreters on floor near stage
Standing Break as guests leave
Call to Order – Bishop Sue Haupert-Johnson
Reports and Presentations
 
5 pm
Adjournment

5:15 pm
Laity Dinner
 
6:45 pm
Clergy Gathering for Procession – Pre-function overlooking Atrium

7 pm
Pre Service Music - Theatre

*7:30 pm
Session Four – Theatre                    
Service of Ordination, Commissioning & Licensure  
ASL Interpreters on floor near stage

9 pm
Reception Honoring those Ordained and Commissioned – Atrium
Hosted by: Bishop Sue Haupert-Johnson, UM Connectional Federal Credit Union, Candler School of Theology, Gammon Theological Seminary
 

Thursday, June 14

6-9:30 am   
Quest Diagnostics – Oak Room

7 am
Bishop’s Breakfast for Thursday’s presenters – Parthenon 1

7 am-4 pm
Prayer Room/Labyrinth – Empire

7:30 am
Service of Holy Communion – Empire                   

7:30 am
Concessions open – Atrium

7:30 am-2 pm   
Displays – Foundry Building

8 am-12 pm  
Onsite Registration – Foundry Building

8 am-2 pm
Cokesbury Ministry Resource Center – Foundry
 
8:15 am
Gathering Music
 
8:30 am      
Session Five – Grand Hall 
Call to Order – Bishop Sue Haupert-Johnson
Reports and Presentations

12:15 pm     
Adjournment

1:45 pm
Gathering Music

2 pm       
Session Six 
Call to Order – Bishop Sue Haupert-Johnson
Prayer
Fixing of the Appointments 
Service of Word and Table and Sending Forth  

4 pm       
Adjournment